Piruz Nahavandi (Persisht: پیروز نهاوندی ose فیروز نهاوندی Fīruz Nahāvandī), gjithashtu i njohur me kunjën arabe Ebu Lulue[1] (Arabisht: أَبُو لُؤْلُؤَة) ishte gjeneral i Perandorisë Sasaniane i cili shërbeu nën krye-komandantit të ushtrisë Sasaniane Rustem Farrohzad, por ishte kapur në Betejën e Kadisijes (ose Beteja e Nahavandit) në vitin 636 pas erës sonë kur Sasanianët u mposhtën nga ushtria muslimane e Omer ibn Hatabi në gjirin perëndimor të lumit Eufratë. Pasi ai u soll në Arabi, ai arriti ta vras Omerin në vitin 23 pas hixhretit (644–645). Ai gjithashtu është theksuar nga disa iranologë si një gjeneral i rëndësishëm në ushtrinë Sasanian dhe ndoshta një anëtar i Shtëpisë i Karenit që luajti një rol të rëndësishëm në frontin persian gjatë pushtimit arab të Persisë Nahavandi gjithashtu është raportuar si një specialist i farkëtarit dhe marangozit. Emri i tij tregon se ai është fillimisht nga qyteti i lashtë i Nahavandit, një qytet në Iran (Persia). Ai vrau veten pas vrasjes së Omerit. Kështu, vdekja e tij u bë në të njëjtën ditë të vrasjes së Omerit, megjithëse Omeri jetoi rreth katër ditë pas sulmit.

Vrasja e Omerit dhe vdekja

Redakto

Motivi për vrasjen e Omerit nga Nahavandi është raportuar si refuzimi i kësaj të fundit për të pranuar kërkesën e Nahavandit që al-Mughira të bëhej për ta tatuar atë më pak se dy dirhem një ditë që po merrte aktualisht. Në përgjigje të refuzimit, Nahavandi iu përgjigj Omerit me kërcënim.[2]

Sipas traditës sunnite, në vitin 23 sipas hixhretit, ndërsa Omeri sapo kishte filluar të drejtojë namazin e mëngjesitXhaminë e Profetit, Piruz kishte fshehur kamaren në mantelin e tij, rrahja e së cilës ishte në mes, dhe u fsheh në një cep të xhamisë. Pak pas Omeri kishte filluar namazin, Piruz u hodh mbi të dhe e goditi me thikë gjashtë herë (vetëm tre herë, sipas Ibn Sa'dit), kjo ishte pesë herë në stomak dhe një herë në kërthizë, e cila u bë ditë fatale më vonë.[3] Pas sulmit të Omerit, Nahavandi goditi më shumë njerëz, të cilët po përpiqeshin ta nënshtronin atë, duke vrarë gjashtë ose nëntë prej tyre ndërsa përpiqej të arratisej. Me qoshe, Nahavandi kreu vetëvrasje dhe vdiq.[4]

Referime

Redakto
  1. ^ Në arabisht: "Babai i perlave".
  2. ^ Percy Sykes (2013). A History Of Persia, Volume 1 (bot. reprint, revised). Routledge. fq. 530. ISBN 9781135648886. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Khalifa Umar bin al-Khattab – Death of Umar". Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2019. Marrë më 2015-01-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Michael Newton (2014). Famous Assassinations in World History: An Encyclopedia. ABC-CLIO. fq. 585. ISBN 9781610692861. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)