Policia Kufitare dhe Migracionit


Policia Kufitare dhe Migracionit është një ent i zbatimit të ligjit nën mbikëqyrjen e Policisë së Shtetit Shqiptar. Është i ngarkuar të mbikëqyrë dhe kontrollojë kalimin e mallrave dhe personave nëpër territorin e vendit. Policia Kufitare dhe Migracionit kryen masa zbatimi për të parandaluar kalimet e paligjshme kufitare të shtetasve të huaj dhe shtetasve të përfshirë në trafikun e paligjshëm të mallrave. Bashkëpunon me subjektet e tjera të policisë së shtetit në përpjekje për të lehtësuar një menaxhim efikas dhe sigurt të kufijve.[2]

Policia Kufitare dhe Migracionit
Policia Kufitare.svg
Emblema e Policisë Kufitare
Themeluar 25 shkurt 1924
Forma e tanishme 1992
Qendra e Bazës Tiranë
Komanda
Drejtori Eduart Merkaj[1]
Pjese e Policisë e Shetetit
Artikuj të ndyshëm
Historia Roja Kufitare Mbretërore (1925—1939)

ReferimeRedakto

  1. ^ 8 lëvizje të reja në Policinë e Shtetit
  2. ^ "Misioni i Kufirit dhe Migracionit". Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2019. Marrë më 19 maj 2020. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)