Polonezköy (do të thotë “fshati i polakëve”) është fshat, administrativisht një lagje në anën aziatike të Stambollit, rreth 30 km larg prej qendrës. Fshati u inspirua dhe u themelua nga Adam Jerzy Czartoryski dhe u banua nga një grup i vogël polakë pas kryengritjes së dështuar të nëntorit.

Tabela “Mirësevini në Polonezköy” në tri gjuhë: Turqisht, Anglisht dhe Polonisht

HistoriaRedakto

Fshati u themelua pas pushtimit në Poloni nga Rusia, Austria dhe Prusia në vitin 1775. Adam Czartoryski dërgoi Michał Czajkowski si përfaqësues të vendbanimit. Planet u bënë për të vendosur një zgjidhje të ardhshme në këtë vend. Në fillim fshati ishte i banuar nga vetëm 12 persona; nuk kishte kurrë më shumë se 220 polakë edhe në kulmin e popullsisë së saj. Pas konvertimit të Czajkowskit në Islam në vitin 1850, ai morri emrin Mehmed Sadik Pasha.

Pas pavarësisë polake në vitin 1918, shumë u kthyen në Poloni dhe banorët e mbetur morën shtetësinë turke në 1938. Tashmë para Luftës së Dytë Botërore, turistët e parë filluan të mbërritën në fshat. Që nga themelimi, fshati u vizitua nga shumë vizitorë të njohur si Franz Liszt, Gustav Flober, Mustafa Qemal Ataturku, Popi i 23-të Jean, ish-presidenti Kenan Evren dhe politikani polakë Adam Rapacki.

Polonezköy ka mbajtur gjallë kulturën polake për më shumë se 150 vite. Edhe pse banorët e fshatit janë fetarë, ata e quajnë veten polakë të vërtetë. Banorët flasin polonisht me njëri-tjetrin, mbajnë besimin e paraardhësve tyre, bëjnë aktivitete të ndryshme si Festivali i Qershisë (Turqisht: Kiraz Festivali) dhe ceremoni dasmore.[1]

Dramaturgu Nâzım Hikmet dhe këngëtarja e operës Leyla Gencer janë me prejardhje polake.

ReferimetRedakto

  1. ^ "About Polonezköy (Adampol)". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto