Pozicioni 69 është një grup pozicionesh seksuale gjatë të cilave dy njerëz pozicionohen në mënyrë të tillë që goja e njërit është afër organit gjenital të tjetrit, dhe të dy kryejnë seks oral njëkohësisht.[1][2][3] Duke qënë se pjesëmarrësit që të dy janë në anë të kundërt të tjetrit, ato duken sikur formojnë numrat 6 dhe 9, ndaj emri 69.[3][4] Ky pozicion mund të përfshijë çdo kombinim të gjinive.

Një mashkull dhe një femër duke kryer seks oral reciprok në pozicionin 69

TeknikaRedakto

Variacionet e pozicionit 69 përfshijnë anilingus të ndërsjellë dhe penetrimin e gishtave në anusin ose vaginën e partnerit.

Në këto pozicione, partnerët thuhet se provojnë stimulim seksual të njëkohshëm, por ky pozicion mund të jetë i bezdisshëm kur partnerët nuk kanë gjatësi të ngjashme.[5]

Shih edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ Rojiere, Jean (2001). The Little Book of Sex. Ulysses Press. ISBN 1-56975-305-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Julie Coleman, "Love, sex, and marriage: a historical thesaurus", Rodopi, 1999, ISBN 90-420-0433-9, p.214
  3. ^ a b Aggrawal, Anil (2009). Forensic and Medico-legal Aspects of Sexual Crimes and Unusual Sexual Practices. Boca Raton: CRC Press. fq. 380. ISBN 1-4200-4308-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ René James Hérail, Edwin A. Lovatt, "Dictionary of Modern Colloquial French", Routledge, 1990, ISBN 0-415-05893-7, p.484
  5. ^ Rathus, Spencer A.; Nevid, Jeffrey S.; Fichner-Rathus, Lois; Herold, Edward S.; McKenzie, Sue Wicks (2005). Human sexuality in a world of diversity (bot. 2nd). New Jersey, USA: Pearson Education. fq. 221. ISBN 0-205-46013-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)