Prevallë është një vendbanim në komunën e Prizrenit, Kosovë.

Prevallë
Fshat turistik për skijim
noform
Vendndodhja
Prevallë is located in Kosova
Prevallë
Prevallë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Prizren
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Malet e Sharrit
Lartësia 1800 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 10′ 26″ Veri

20° 57′ 43″ Lindje

GjeografiaRedakto

Prevalla është qendër skijimi dhe fshat turistik, 28 km larg Prizrenit dhe rreth 12 km larg Brezovicës.[1][2] Prevalla është një destinacion popullor për alpinistët dhe skiatorët.[3][4]

Fshati kufizohet me një pyll të madh. Gjatë verës, është një destinacion i përshtatshëm për rekreacion dhe pushim, ndërsa gjatë dimrit për sportet dimërore sezonale. Ajo shtrihet 1800 m mbi nivelin e detit. Prevalla ndodhet në jug të Kosovës në Malet e Sharrit, në rrugën e cila shkon nga Prizreni nëpërmjet Prevallës në drejtim të Shtërpcës. Prevalla gjendet në kuadër të Parkut Kombëtar Malet e Sharrit.[5][6][7][7][8][9]

GaleriaRedakto

Shiko dhe këtëRedakto

BurimetRedakto

  1. ^ Prizreni i Lashtë - Morfologjia e ecurive për ruajtjen e kulturës materiale, Muhamed Shukriu, 2001
  2. ^ Prizren 360[lidhje e vdekur], Prizren Municipality
  3. ^ "Prevalla". kosovoguide.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 tetor 2016. Marrë më 2016-10-23. Burimi ka parametra të panjohur: |day=, |month=, dhe |deadurl= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Prizreni - Vendtakim i civilizimeve, Komuna e Prizren, Drejtoria për Turizëm dhe Zhvillim Ekonomik, 2012
  5. ^ "The Beauty of Prevalla". Balkon3. 18 shkurt 2014. Marrë më 2016-10-27. Burimi ka parametra të panjohur: |day=, |month=, dhe |deadurl= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Monografia e Rajonit Jugor të Kosovës, Arbeiter-Samariter-Bund, 2012
  7. ^ a b Prizren The Visitor, Komuna e Prizrenit, 2012
  8. ^ Explore the South of Kosovo, The Municipality of Prizren
  9. ^ Prizreni në kohën antike iliro dardane romake bizantine mesjetare osmane, Shoqata Numizmatike Shqiptare "Demastion", 2003

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Prevallë – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale