Prijedori (Cirilik: Приједор; e theksuar [prijɛːdɔr]) është një qytet dhe komunë në veriperëndim të Bosnjës dhe Hercegovinës, me një popullsi të llogaritur prej 97,588 banorë [1] brenda kufijve administrativ.[2] Prijedori është pjesë e entitetit Republika Srpska dhe gjendet në rajonin Bosanska Krajina .

Prijedori është komuna e tretë më të madhe në kuader te Republika Srpskas, pas Banja Lukës dhe Bijeljinës, dhe komuna e shtatë më të madhe në Bosnje dhe Hercegovinë

Koordinatat: 44°58′51″V 16°42′50″L / 44.98083°V 16.71389°L / 44.98083; 16.71389

ReferimeRedakto

  1. ^ "Saopstenje : First Releases" (PDF). Bhas.ba. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 23 nëntor 2018. Marrë më 2013-11-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ [1] Arkivuar 17 nëntor 2011 tek Wayback MachineWayback Machine.