Providence është kryeqyteti dhe qyteti më i populluar i shtetit Rhode IslandSHBA-së dhe ishte një nga qytetet e para të themeluara në Shtetet e Bashkuara. I ndodhur në qarkun Providence, ai është qyteti i tretë më i madh në rajonin e New England. Ai ndodhet në grykën e lumit Providence, në Gjirin Narraganestt.

Providence
Providence
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 178,042
{{{postal_code_type}}}
02901–02912, 02918, 02919, 02940
Faqja zyrtarewww.providenceri.com