Provinca e Bielës (italisht: Provincia di Biella) është një provincë e Italisë që ndodhet në Rajonin e Piemontes. Ajo u krijua në vitin 1992 dhe kryeqytet i saj është qyteti i Bielës.

Provinca e Bielës
Italisht : Provincia di Biella
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Piemonte
Kryeqendra Biela
Presidenti Angelo Ciuni
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 917,3 km2
Popullsia 185.768 banorë
Dendësia 202,52 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 13900 Biela, 13811-13899 provinca
Prefiksi 015, 0161, 0163
Nr. i komunave 61
Faqja Zyrtare www.provincia.biella.it