Provinca e Verbano-Kuzio-Osolës


Provinca e Verbano-Kuzio-Osolës (italisht: Provincia di Verbano-Cusio-Ossola) është një krahinë italiane e Rajonit të Piemontes.

Provinca e Verbano-Kuzio-Osolës
Italisht : Provincia di Verbano-Cusio-Ossola
Provincë
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Piemonte
Kryeqendra Verbania
Presidenti Massimo Nobili
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,255 km2
Popullsia 161,732 banorë
Dendësia 72 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal Verbania: 28921-28925, Zonat e tiera: 28811-28897
Prefiksi 0321, 0322, 0323, 0324
Nr. i komunave 77
Faqja Zyrtare www.provincia.verbania.it