Qendra Ndërkombëtare Astronomike e Radios në Ventspils

Qendra Ndërkombëtare Astronomike e Radios në Ventspils (letonisht: Ventspils Starptautiskais Radioastronomijas Centrs ) është një instalim ish-sovjetik i radios astronomike, 30 km në veri të Ventspilsit, Letoni, në bregdet të Detit Baltik. Istalimi ishte sekret deri në vitin 1993 kur u mor nga Akademia letoneze e Shkencave pas një tërheqjeje të ushtrisë sovjetike në vitin 1994, pasi Letonia fitoi pavarësinë. Që atëherë, radio teleskopët u riparuan.

Radio antenna RT-32.

PërshkrimRedakto

Themeluar më 24 shkurt 1996,[1] konfigurimi aktul i tij përbëhet nga një parabol e madhe orientuese, 32-metershe, me valë centimetrike të antenave (RT-32) dhe një antenë me diametër 16-metersh (RT-16). E madhja është radio teleskopi më i madh në Europën veriore dhe i teti në botë përnga madhësia.[2] Ky kombinim i madhësive dhe inxhinieria precieze e bëjnë shpërndarjen më të madhe veçanërisht të vlefshme për shkenctarët. Struktura u ndërtua nga një fabrikë detare në Ukranië, dhe brendësia e saj të kujton një anije.

ReferimetRedakto

  1. ^ Eugenia Bulumac, Richard A. Bendis (2001). Utilizing Technology Transfer to Develop Small and Medium Enterprises, Vol. 27. IOS Press. f. 105. ISBN 1586031473. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Stephen Baister, Chris Patrick (2007). Latvia. Bradt Travel Guides. f. 177. ISBN 184162201X. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtmeRedakto