Qyteti i rrumbullakët i Bagdadit

Coordinates: 33°20′55.68″N 44°20′7.03″E / 33.3488000°N 44.3352861°E / 33.3488000; 44.3352861

Qyteti i rrumbullakët i Bagdadit (Qyteti Al-Mansur, i quajtur edhe: qyteti i paqes) ishte një qytet i lashtë në Bagdad, Irak që u ndërtua në vitet 762-767 pas Krishtit. sot ka vetëm disa mbetje të qytetit të lashtë të Al Mansurit.

Baghdad 150 to 300 AH.png

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Round city of Baghdad – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale