Rëmb (greqisht: Λαιμός/Laimos) është fshat në qarkun i Follorinës, Greqi. Përpara vitit 1926, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Ράμπη/Rámpi.[1]

Rëmb
Λαιμός
Fshat

HistoriaRedakto

Në vitin 1925 për shkak të shkëmbimit të popullsisë 40 shqiptarë lanë Rëmbin dhe më pas u zhvendosen në qytetin Ezine në Çanakala, Turqi.[2]

Lidhje të jashtmeRedakto

BurimetRedakto