Röyksopp është bend elektronik nga Norvegjia, i formuar në vitin 1998. Që nga themelimi, bendi është përbërë nga anëtarët Svein Berge dhe Torbjørn Brundtland.

Röyksopp
Background information
OrigjinaTromsø, Norvegji
ZhanretElectronica
Electropop
Downtempo
Vitet aktik1998 - prezentë
LabeliTellé, Wall of Sound, Astralwerks
Antar/ëtSvein Berge
Torbjørn Brundtland
Websitewww.royksopp.com

Svein Berge dhe Torbjørn Brundtland ishin shokë shkolle në Tromsø, Norvegji. Ata eksperimentuan me forma të ndryshme të muzikës elektronike gjatë techno skenës në Tromsø para se të vazhdonin secili udhës së vet. Pas disa viteve, Berge dhe Brundtland u takuan përsëri gjatë "Bergen Wave" (valës Bergen) dhe formuan bendin Röyksopp. Pasi eksperimentuan me zhanre të ndryshme të muzikës elektronike, bendi u përqëndrua në skenën e electronica-s me albumin e tyre të parë, Melody A.M., i lansuar nëpërmjet kompanisë distributive Wall of Sound.

Röyksopp më së shumti kanë eksperimentuar me zhanret house, drum and bass, dhe zërat afro-amerikanë. Bendi gjithashtu është i njohur për performancat e elaboruara live.

Që nga lansimi i labumit të parë, bendi ka arritur sukses kritik dhe popullor në të gjithë botën. Röyksopp është nominuar për një Grammy Award, ka fituar shtatë shpërblime nga Spellemannprisen, dhe ka prodhuar albume që e kanë arritur kulminacionin në shtete të ndryshme, duke përfshirë edhe shtetin e tyre.

Diskografia Redakto

Studio albumet Redakto

Lidhje të jashtme Redakto