Rachel Bilson

aktore amerikane

Rachel Bilson (Los Angeles, 25 gusht 1981), aktore amerikane e filmit dhe televizionit. Është rritë në Kaliforni. Babai i saj, Danny Bilson, rexhisor filmi dhe skenarist.

Rachel Bilson
Rachel Bilson 2006.jpg
Rachel Bilson, më 2006
Informacione personale
Vendlindja Los Angeles, California, Flag of United States.svg SHBA
Kombësia amerikane

Rachel debytoi në televizion më 2003, ndërsa në film më 2006. Është bërë e njohur me rolin Summer Robertsit në TV serinë O.C.. Ajo është angazhuar me aktorin Hayden Christensenin, në filmin Jumper.[1]

JetaRedakto

KarieraRedakto

FilmografiaRedakto

Film
Viti Titulli Roli Shënime
2003 Unbroken Rachel Film short
2006 The Last Kiss Kim Nominated—Teen Choice Award for Choice Movie Breakout – Female
2008 Jumper Millie Harris Teen Choice Award for Choice Movie Actress – Drama/Action Adventure
2009 New York, I Love You Molly
2010 Waiting for Forever Emma Twist
2011 Life Happens Laura
2013 The To Do List Amber Klark
2014 American Heist[2] Eyewitness cameo
Televizion
Viti Titulli Roli Shenime
1998 It's True! Jenna Episode: "The Rats of Rumfordton"
2003 8 Simple Rules Jenny Episode: "Career Choices"
2003 Buffy the Vampire Slayer Colleen Episode: "Dirty Girls"
2003–2007 The O.C. Summer Roberts Won – Teen Choice Award for Choice TV Actress Drama
Teen Choice Award for Choice TV Actress – Drama/Action Adventure
Teen Choice Award for Choice TV Chemistry (shared with Adam Brody)
Nominated – Teen Choice Award for Choice Breakout TV Star – Female
Teen Choice Award for Choice TV Actress – Drama/Action Adventure
2004 That '70s Show Christy Episode: "5:15"
2007 Chuck Lou Palone Episodes: "Chuck Versus the Truth",
"Chuck Versus the Imported Hard Salami"
2010/13/14 How I Met Your Mother Cindy 4 episodes
2011–2015 Hart of Dixie Dr. Zoe Hart Lead role
Nominated – Teen Choice Award for Choice TV Actress Drama
2012 Gossip Girl Herself Episode: "New York, I Love You XOXO"

ReferimetRedakto

  1. ^ "Rachel Bilson and Hayden Christensen Are Engaged!". People.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "American Heist Full Cast & Crew". IMDb. 22 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto