Rajoni Jugor (Icelandic: Suðurland, fjalë për fjalë: Isanda e Jugut) është një rajon në Islandë. Popullsia e këtij rajoni ishte 23,311 (1 tetor 2007). Qyteti më i madh në rajon është Selfoss, me një popullsi prej 6000 banorë.

Suðurland
Vendbanim
Administrimi
Shteti Flamuri Islanda
Zyrat qendrore Selfoss
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 24256 km2
Popullsia 23311 banorë (2007)
Dendësia 1 banorë/km2

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Koordinatat: 63°55′59″V 20°59′49″P / 63.93306°V 20.99694°P / 63.93306; -20.99694