Rajoni Lindor (Islandisht:Austurland, gjithashtu i njohur si Austfirðir: "Fjordet lindore") është një rajon në lindje të Islandës. Sipërfaqja e tij është 22,721 km² dhe me një popullsi prej 15,300 banorë (2007). Qyteti më i madh në rajon është Egilsstaðir, me një popullsi prej 2,300 banorë. Komuna më e vjetër është Seyðisfjörður, e themeluar në vitin 1895, me një popullsi prej 706 banorë në vitin 2009. 

Austurland
Location of Austurland
Popullsia
 • Gjithsej15.300

Shih edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

65°17′N 14°23′W / 65.283°N 14.383°W / 65.283; -14.383