Rajoni Lindor (Islandisht:Austurland, gjithashtu i njohur si Austfirðir: "Fjordet lindore") është një rajon në lindje të Islandës. Sipërfaqja e tij është 22,721 km² dhe me një popullsi prej 15,300 banorë (2007). Qyteti më i madh në rajon është Egilsstaðir, me një popullsi prej 2,300 banorë. Komuna më e vjetër është Seyðisfjörður, e themeluar në vitin 1895, me një popullsi prej 706 banorë në vitin 2009. 

Austurland
Vendbanim
Administrimi
Shteti Flamuri Islanda
Zyrat qendrore Egilsstaðir
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 22721 km2
Popullsia 15300 banorë (2007)
Dendësia 0.6 banorë/km2

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Koordinatat: 65°17′V 14°23′P / 65.283°V 14.383°P / 65.283; -14.383