Rajoni Perëndimor (Islandë)

Rajoni Perëndimor (Islandisht: Vesturland) është një nga tetë rajonet tradicionale të Islandës, i vendosur në bregun perëndimor të ishullit. Qyteti më i madh i këtij rajoni është Akranes, me një popullsi prej 6300 banorë.

Vesturland
Vendbanim
Administrimi
Shteti Flamuri Islanda
Zyrat qendrore Akranes
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 9554 km2
Popullsia 15300 banorë (2007)
Dendësia 1.6 banorë/km2

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Rajoni Perëndimor udhëzime për udhëtim nga Wikivoyage

Koordinatat: 64°32′V 21°55′P / 64.533°V 21.917°P / 64.533; -21.917