Rajoni Verilindor (Islandë)

Rajoni Verilindor (Islandisht: Norðurland eystra) është një nga tetë rajonet tradicionale të Islandës, i vendosur në veri të ishullit. Qyteti më i madh i rajonit është Akureyri, me një popullsi prej rreth 18,000 banorësh.

Norðurland eystra
Vendbanim
Administrimi
Shteti Flamuri Islanda
Zyrat qendrore Akureyri
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 21968 km2
Popullsia 28618 banorë (2007)
Dendësia 1.3 banorë/km2

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Koordinatat: 65°41′V 18°06′P / 65.683°V 18.100°P / 65.683; -18.100