Raleigh (shqiptohet Ralli) është kryeqyteti i shtetit amerikan të Karolinës së Veriut dhe qendra e Rrethit Wake. Raleigh është i njohur si "Qyteti i lisave" për sasinë e madhe të lisave që ka. Sipas Zyrës së Regjistrimit të SHBA-së, popullsia e qytetit më 1 korrik 2009 ishte 405.791 banorë. Raleigh është nje nga qytetet me rritje më të shpejtë në Shtetet e Bashkuara dhe aktualisht, qyteti i 45-të më i madh në Shtetet e Bashkuara. Qyteti i Raleigh mban emrin e Sir Walter Raleigh, një aristokrat anglez.

Ralli
Anglisht : Raleigh
Qytet
Njohur si Qyteti i Lisave
noform
Pamje nga Raleigh
Stema_figura
Vendndodhja
Ralli is located in SHBA
Ralli
Ralli

Koordinatat: 35°49′8″V 78°38′41″P / 35.81889°V 78.64472°P / 35.81889; -78.64472

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Karolina e Veriut
Qarku Wake (Ueik)
Kryetari i Bashkisë Nancy McFarlane
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 375 km2
Lartësia 96 m (m.n.d.)
Popullsia 405.791 banorë
Dendësia 1097 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1792
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 919, 984
Koordinatat 35° 49′ 8″ Veri

78° 38′ 41″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.raleighnc.gov