Ratkoci

fshat në Kosovë

Ratkoci është fshat afër Gjakovës, në komunën e Rahovecit, në Kosovë. Pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës nga Serbia quhet ky fshat Drinas. Emri i vjetër i fshatit ka prejardhjen nga emri serb Ratko (Rat = luftë).

Ratkoc
Drinas
Fshat
Vendndodhja
Ratkoc is located in Kosova
Ratkoc
Ratkoc
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Rahovec
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 375 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 24′ 34″ Veri

20° 32′ 23″ Lindje

GjeografiaRedakto

Drinasi ka klimë mesatarisht të mirë, me 700-800 mm reshje në vit. Ky fshat ka një infrastrukturë të mirë rrugore. Nëpër Drinas kalon lumi Drini i Bardhë.

DemografiaRedakto

Fshati ka rreth 5.000 banorë dhe mbi 800 shtëpi.

EkonomiaRedakto

Drinasi është trevë bujqësore e cila njihet kryesisht me prodhimin e specave dhe domateve.

KulturaRedakto

Drinasi ka dy shkolla: shkollën fillore "Katër Dëshmorët" dhe shkollën e mesme "12 maji".

Lidhje të jashtmeRedakto