Rijat Shala (Serbo-Kroate: Rijat Šala, i lindur më 26 korrik 1983 në Prizren, Jugosllavi) është një futbollist zviceran me prejardhje shqiptare kosovare që aktualisht luan për KF Vllaznia Shkodër në Superligën Shqiptare.

KarrieraRedakto

Ai kaloi sezonin 2007–08 me skuadrën e Cagliarit, duke e bërë debutimin e tij të klubit në një ndeshje të Coppa Italia që fitoi 2-1 në AC Siena, më 29 gusht 2007. Megjithatë, ai nuk arriti të fitonte një paraqitje të vetme të ekipit të parë, shpejt u zhvendos në rezerva, dhe në korrik 2008 Cagliari e liroi nga skuadra.[1] Ai luajti për klubin Lega Pro Prima Divisione Taranto në vitin 2008.[2] Në mesin e vitit 2009 ai u nis për Prima Divisione Novara, duke fituar një promovim të njëpasnjëshëm në 2010 (në Serie B) dhe në 2011 (Serie A). Në sezonin e parë të Novara, ai fitoi vetëm një pagë vjetore bruto prej 76,900 €. Ai punësoi Bruno Carpeggiani (i "Italian Managers Group srl") si agjent i tij më 12 dhjetor 2008, por përfundoi në mënyrë të njëanshme kontratën gjatë sezonit 2009-10. Në vitin 2011, Tribunali Kombëtar i Arbitrazhit për Sportin e CONI mori një vendim se Shala duhej të paguante Carpeggianin € 3,845 si tarifë agjent (€ 76,900 x 5%).

ReferimetRedakto

  1. ^ "Mancosu al Rimini. Rescisso il contratto di Shala" (në italisht). Cagliari Calcio. 10 korrik 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 17 korrik 2008. Marrë më 2008-07-13.
  2. ^ "UFFICIALE: Taranto, Shala e Selvaggi firmano" (në italisht). TuttoMercatoWeb. 12 gusht 2008. Marrë më 2008-11-12.