Rinkeby është një lagje në Västerort brenda komunës Stokholm. Rinkeby kufizohet me Kista, Tensta dhe Bromsten gjithashtu me komunën Sundbyberg.

Rinkeby në fillim të viteve 1970

HistoriaRedakto

Emri Rinkeby vjen nga fjala e vjetër suedeze rinker, që do të thotë "luftëtar". [1] Emri përmendet nga viti 1347 si Rynkaby kur Olof në Rynkaby vepron si i rregullt në qarkun Sollentuna. Një gjë u mbajt këtu në vitin 1424. Në mes të shekullit të 16-të, fshati përbëhej nga dy ferma, një shtëpi e taksave dhe një shtëpi e kishës në pronësi të kishës Spånga. Fermë Rinkeby ishte vendosur në Rinkebyplan aktuale pranë Visbyringen. Nuk ka mbetur shtëpi; i fundit i demoluar në vitet 1960.

Midis viteve 1905 dhe 1965, Järvafältet u përdor si një terren ushtarak. Në vitin 1965 toka u shit në Stokholm. Deri në vitin 1948, zona në Spånga ishte një komunë e qarkut. Pastaj komuna Spånga në komunën e Stokholmit dhe lagja Rinkeby është shfaqur më 1 janar 1949. Nga viti 1953, Rinkeby ishte në rrethin e Järvafältet, por nga viti 1965 Rinkeby është një lagje në veti.

Një plan i përgjithshëm për Rinkeby dhe Tensta u zhvillua në vitin 1965 nga Göran Sidenbladh, Igor Dergalin dhe Josef Stäck në zyrën e ndërtesës së qytetit. Rinkeby filloi të ndërtohet në vitin 1968 dhe banorët e parë u zhvendosën në vitin 1969. Të gjitha shtëpitë përfunduan në vitin 1971 dhe më 3 nëntor 1971 u përurua qendra Rinkeby.

DemografiaRedakto

Popullsia arrin në 16 154 në 2017 dhe përqindja e banorëve të lindur jashtë vendit është rreth 61.1 për qind dhe rreth 91.3 për qind me nacionalitet të huaj.[2] Dy kontinentet më të zakonshme të lindjes për personat me prejardhje të huaj në vitin 2017 ishin Afrika (46.3 përqind) pasuar nga Azia (35.2 përqind).[2] Në vitin 2011, grupi më i madh që kanë lindur jashtë vendit janë somalezët të Rinkey.[3]

ShkollatRedakto

Rinkeby ka katër shkolla: Askebyskolan[4][5], Kvarnbyskolan[6][7][8], Knutbyskolan[4] dhe Rinkebyskolan[9][10]. Shkolla e fundit e përmendur është shkolla e mesme e ulët (klasa 7-9).[11] Bredbyskolan ishte një shkollë që u mbyll në vitin 2013.[12][13][14]

SportiRedakto

Klubi i basketbollit Akropol BBK u themelua nga grekët në Rinkeby më 1986.[15] Shoqata ka skuadër për meshkuj që më parë ka luajtur në Basketligan (tani në divizionin e dytë), një skuadër për femra dhe gjithashtu ka një skuadër për personat me aftësi të kufizuar.

Klubi futbollistik Rinkeby United u themelua në vitin 2013[16] në Rinkeby dhe u rradhit në vendin e parë në divizionin e gjashtë në vitin 2015.

BinjakëzimetRedakto

ReferimeRedakto

 1. ^ "Rinkeby, Stockholmskällan". Marrë më 2018-05-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b Statistik om Stockholm Arkivuar 20 prill 2016 tek Wayback Machine, Stockholms stad.
 3. ^ "Welcome to Rinkeby-kista" (PDF). Marrë më 11 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b "Skolgårdar rustas för miljoner – men blir inte större - DN.SE". DN.SE. 2017-08-22. Marrë më 2018-05-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Nya kameror på 30 skolor | SvD". SvD.se. Marrë më 2018-05-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Skolgårdar rustas upp i Husby och Rinkeby". Mitt i Stockholm. Marrë më 2018-05-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Skolbarnen i Rinkeby: Stenkastarna förstör för alla - DN.SE". DN.SE. 2017-02-25. Marrë më 2018-05-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Tre mord på 300 meter". Aftonbladet. Marrë më 2018-05-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "M: "Våga lägg ner skolor som underpresterar"". Mitt i Stockholm. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2019. Marrë më 2018-05-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Succé när Ishiguro besökte Rinkeby". www.stockholmdirekt.se. Marrë më 2018-05-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "På Rinkebyskolan vändes trenden". Göteborgs-Posten. Marrë më 2018-05-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Förortsskolor läggs ner | SvD". SvD.se. Marrë më 2018-05-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Bredbyskolan läggs ner 2013". www.stockholmdirekt.se. Marrë më 2018-05-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Utbildningsinspektion i Bredbyskolan, förskoleklass och grundskola årskurs 1–9". Marrë më 2 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Akropols historia". Marrë më 2018-05-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "HISTORISK STARTELVA". www.stockholmdirekt.se. Marrë më 2018-05-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)