Rrapi i Libohovës

Rrapi i Libohovës është një trung (dru) rrapi i cili gjendet në qendër të qytetit të Libohovës të rrethit të Gjirokastrës. Dru i veçuar i rrapit (Platanus orientalis), me lartësi 32 m, diametër trungu 220cm, perimetër trungu 692 cm, perimetri i kurorës ëhstë 80 m, moshë 220 vjeçare. Ky monument ka vlera shkencore, arsimore, estetike, historike dhe turistike. Ai ruhet ende në gjendje shumë të mirë. Vihen re bashkim natyror i disa degëve. Burimi i ujit nën kurorën e rrapit e bënë edhe më tërheqës dhe çlodhës mjedisin për çdo vizitor. Vizitohet sipas intinerarit të degëzimit të superstradës Gjirokastër – Kakavijë deri në qytetin e Libohovës. Aty mund të vizitohet edhe Kalaja e Libohovës.[1]

Rrapi i Libohovës

Shih edhe

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "Rrapi i Libohovës (AKZM-AL)". Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2018. Marrë më 10 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)