Sarëbryken

qytet në Gjermani
(Përcjellë nga Saarbrücken)

Coordinates: 49°14′N 7°0′E / 49.233°N 7.000°E / 49.233; 7.000

Sarëbryken (gjermanisht : Saarbrücken ; frëngjisht : Sarrebruck) është kryeqyteti i njësisë federale Saarland. Qyteti universitar është qendër kryesore kulturore dhe ekonomike.

Sarëbryken
Saarbruecken panorama.JPG
Official seal of {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Population
 • Total180,515 (31, 12, 2.005)
Website[1]

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto