Sarëbryken

qytet në Gjermani
(Përcjellë nga Saarbrücken)

Koordinatat: 49°14′V 7°0′L / 49.233°V 7.000°L / 49.233; 7.000

Sarëbryken (gjermanisht : Saarbrücken ; frëngjisht : Sarrebruck) është kryeqyteti i njësisë federale Saarland. Qyteti universitar është qendër kryesore kulturore dhe ekonomike.

Saarbrücken
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Gjermani
Qarku Saarland
Kryetari i Bashkisë Charlotte Britz (SPD)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 167,07 km2
Popullsia 180.515 (31. 12. 2005) banorë
Dendësia 1.080 Banorë në banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 66001-66133
Prefiksi 0681, 06893, 06897, 06898, 06805
Faqja Zyrtare [1]

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto