Sabahudin Gabrani ose Sabaudin Gabrani lindi ne vitin 1925. Ai vdiq ne vitin 1943. Eshte Heroi i Popullit, dhe pasi u kap nga forcat fashiste, u denua me vdekje. Fjalete e tij te fundit ishin: Mos u trembni ne aksione, se dhe ketu ne Ministrine e Kultures, ku punojme, po na zbuluan, ne do ta kthejme ne nje kala komuniste.

Shih edheRedakto

Lidhe të jashtmeRedakto

Erion Habilaj, Kush ishin deshmoret qe u varen ne litar nga forcat pushtuese ne vitet 1939-1944