Samantha John

inxhiniere, programuese dhe biznesmene amerikane

Samantha John është bashkë-themeluese e Hopscotch, një aplikacion për mësim të kodimit (mësim të programimit).[1]

Samantha John (2014).

Hopscotch, që ka për qëllim fëmijët e moshës tetë deri në 12, ishte shkarkuar 20,000 herë në javën e parë të lëshimit.[2] John ka studiuar arkitekturë në Universitetin Kolumbia[3] dhe më parë ka punuar si inxhiniere dhe zhvilluese.[1] Ajo ishte një nga të vetmet gra zhvilluese në kompaninë e saj.[4]

ReferimetRedakto

  1. ^ a b "Samantha John, 29, USA". BBC News. 16 nëntor 2015. Marrë më 8 dhjetor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "The 30 Most Important Women Under 30 In Tech". Business Insider. Marrë më 8 dhjetor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Samantha John - Founder @ Hopscotch | crunchbase". www.crunchbase.com. Marrë më 2016-12-08. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "For Students, the Ipad is the ultimate computer". Mashable. 24 maj 2016. Marrë më 8 dhjetor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)