Samarxhinjtë

faqe kthjelluese e Wikimedias

HistoriRedakto

Samarxhinjtë quheshin zejtarët që shisnin samar apo shala të kuajve dhe gomarëve. Samari përbëhej nga druri dhe u vihej në shpinë kuajve apo gomarëve, ndërsa mbi të vihej barra. Samarxhinjtë jetonin nëpër fsahtra ndërsa punonin sipas porosisë për nevojat e tregut. Kur ndërtonin 5-6 samarë i sillnin në qytet ku kishte dyqane për shitjen e tyre.[1]

 
Samarë për gomarë

ReferimeRedakto

  1. ^ Azemi, Avni. Toponimet e Mitrovicës. Lena Grafik. fq. 87. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)