Ky artikull është për Santa Barbara, qytet. Për kuptime të tjera shiko:

Santa Barbara
Santa Barbara
Qytet
Njohur si Riviera Amerikane
noform
Pamje nga Santa Barbara.
Stema_figura
Emblema e Santa Barbaras
Flag of Santa Barbara, California.svg
Flamuri i Santa Barbaras
Vendndodhja
Santa Barbara is located in SHBA
Santa Barbara
Santa Barbara
Vendodhja e Santa Barbaras në SHBA

Santa Barbara is located in Kaliforni
Santa Barbara
Santa Barbara
Vendodhja e Santa Barbaras në Kaliforni

Koordinatat: 34°25′33″V 119°45′51″P / 34.42583°V 119.76417°P / 34.42583; -119.76417

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Kaliforni
Qarku Santa Barbara
Kryetari i Bashkisë Helene Schneider
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 108,697 km2
Lartësia 15 m (m.n.d.)
Popullsia (2012) 90.893 banorë
Dendësia 1.753 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-8
Verore UTC-7
Prefiksi 805
Koordinatat 34° 25′ 33″ Veri

119° 45′ 51″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.santabarbaraca.gov

Santa Barbara është një qytet në shtetin amerikan të Kalifornisë. Ajo është qendra e Qarkut Santa Barbara, që ndodhet në jug të Kalifornisë. Qyteti shtrihet midis maleve Santa Ynez që ngrihen befas dhe Oqeanit Paqësor. Klima e Santa Barbaras krahasohet shpesh me atë mesdhetare, dhe qyteti reklamohet si " Riviera amerikane".

Ekonomia e qytetit përveç turizmit që zë peshën kryesore, përfshin një sektor të madh të shërbimit, arsimin, teknologjinë, kujdesin shëndetësor, financën, bujqësinë, prodhimin industrial, dhe punësimin në qeverisjen lokale. Në vitin 2004, sektori i shërbimeve përbënte 35% të punësimit lokal. Arsimi në veçanti është e përfaqësuar mirë, me pesë institucionet e arsimit të lartë në bregdetin jugor (Universiteti i Kalifornisë , Santa Barbara, Kollegji i Qytetit Santa Barbara, Westmont College, Universiteti Antioch, dhe Instituti Brooks i Fotografisë).Qytetit i shërben Aeroporti i Santa Barbaras si dhe linja hekurudhore Amtrak. Rruga automobilistike ndërshtetërore 101 lidh zonën e Santa Barbaras me Los Anxheles në juglindje dhe San Françiskon në veriperëndim. Pas qytetit , në malet Santa Ynez dhe përtej tyre, ndodhet Pylli Kombëtar Los Padres.