Santa Fe është kryeqyteti i shtetit amerikan të New Mexico. Ai është qyteti i katërt më i madh në shtet dhe është qendra e qarkut Santa Fe. Santa Fe (fjalë për fjalë në spanjisht do të zhotë "besim i shenjtë") kishte një popullsi prej 67.947 banorësh në regjistrimin e vitit 2010. Emri i plotë i qytetit, kur u themelua ishte La Villa Real de la Santa Fe de San Francisco de Asis ("Qyteti i Madhërishëm i Besimit të Shenjtë të Shën Françeskut të Asisit").

Santa Fe
Santa Fe
Qytet
noform
Pamje të ndryshme nga qendra e Santa Fe
Vendndodhja
Santa Fe is located in SHBA
Santa Fe
Santa Fe

Koordinatat: 35°40′2″V 105°57′52″P / 35.66722°V 105.96444°P / 35.66722; -105.96444

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal New Mexico
Qarku Santa Fe
Kryetari i Bashkisë David Coss
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 96.9 km2
Lartësia 2,134 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 67,947 banorë
Dendësia 744 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1610
Zona Kohore UTC-7
Verore UTC-6
Kodi Postal 87500-87599
Prefiksi 505
Koordinatat 35° 40′ 2″ Veri

105° 57′ 52″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.santafenm.gov

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

EkonomiaRedakto