Hape menynë kryesore

Vojsava Lika (greqisht: Σάββα Λίκα), lindur më 27 qershor 1970, është një atlete shtize që përfaqësoi Shqipërinë dhe më pas Greqinë.

Jeta dhe konkurimet atletikeRedakto

Vojsava lindi si Vojsava Lika në Krujë,Shqipëri, vajzë prindërish shqiptarë etnikë. Ajo është e besimit Ortodoks dhe përfaqësonte Shqipërinë deri në 1997. Në 11 tetor 1987, kur ishte vetëm 17, ajo u bë kampjone e Shqipërisë dhe vendor një rekord kombëtar e hedhjes tutje brënda 53.30m. [1] Ajo emigroi për në Greqi në vitin 1997.[2] Hedhja e saj më e mirë është 63.13 metra, e arritur në kampionatin boteror në gushtin e 2007 në Osaka, në të cilën mori vëndin e pestë.

ReferencesRedakto

  1. ^ Dizdar, Besnik (3 September 2007). "Vojsava Lika e Greqisë – fenomeni shqiptar i Osaka 2007" Shiko vlerën e |url= (ndihmë). Zemrashqiptare. 
  2. ^ Brief 2008 Olympic profiles