Skott Eduard Adkins (i lindur më 17 qershor 1976) është një aktor anglez dhe artist luftarak i cili është i njohur mirë për luajtjen e rolit të Yuri Boyka në filmin Undisputed II: Njeriu i fundit i Përhershëm dhe Undisputed III: Redemption, Bradley Hume në Holby City, Ed Russell në Mile Lartë dhe si Hektor në filmin Expendables 2. Skott Adkins i ka shfaqur edhe në Daingerfield, Hollyoaks, seri turnesh televizive dhe shumë të tjerë, si dhe shumë filma.

Skot Adkins
U lind në17 korrik, 1976
Suton Coldfield, Anglia
KombësiaStampa:Anglez
Profesioniaktor , aktor luftarak
Fëmijë1
Faqja në rrjetscottadkins.com


Jeta e hershme

Redakto

Scott Adkins ka lindur në Sutton Coldfield, Angli, më 17 qershor 1976. Ai u bë i interesuar në artet marciale në moshën 10 kur ai dhe babai i tij dhe vëllai më i vjetër, Krieg vizituar klubin lokal xhudos. Interesi i tij ndaj arteve marciale u rrit edhe më shumë në moshën 14 vjeç, kur ai miratoi Bruce Lee si idhullin e tij. Në të njëjtin vit, ai filloi praktikuar taekwondo dhe mori rripin e tij të parë të zezë në moshën 19. Që nga mosha 16, Adkins ka trajnuar edhe në të kikboksit të cilën ai mban rrip të zi në. Ai gjithashtu ka trajnuar në Ninjutsu, xhudo, karate, luftim japonez, Wushu , Krav Maga, Capoeira, Jeet Kune Do dhe Gjimnastikë.

Filmat e Aktorit

Redakto
Viti Titulli
2001 The Accidental Spy Lee's Bodyguard / Turkish leader
2001 Pure Vengeance Danny
2001 Extreme Challenge Isaac Borman
2002 Black Mask 2: City of Masks Dr. Lang
2003 Special Forces Talbot
2003 The Medallion Snake head's Henchman
2005 Unleashed Swimming Pool Fighter
2005 Pit Fighter Nathan
2006 The Pink Panther Jacquard / Footballer
2006 Undisputed 2: Last Man Standing Yuri Boyka
2007 The Bourne Ultimatum Agent Kiley
2008 The Shepherd: Border Patrol Karp
2008 Stag Night Carl
2009 X-Men Origins: Wolverine Weapon XI / Deadpool
2009 The Tournament Yuri Petrov
2009 Ninja Casey Bowman
2010 Undisputed III: Redemption Yuri Boyka
2011 Assassination Games Roland Flint
2012 Universal Soldier: Day of Reckoning John
2012 El Gringo The Man
2012 The Expendables 2 Hector
2012 Zero Dark Thirty John
2013 Tomb of the Dragon Travis Preston
2013 Green Street Hooligans: Underground Danny
2013 Ninja: Shadow of a Tear Casey Bowman
2014 The Legend of Hercules King Amphitryon
2015 Wolf Warriors Tom Cat
2015 Close Range Colton MacReady
2015 Re-Kill Parker
2015 Zero Tolerance Steven
2016 Jarhead 3: The Siege Gunny Raines
2016 Criminal
2016 The Brothers Grimsby
2016 Boyka: Undisputed Yuri Boyka
2016 Eliminators Martin
2016 Hard Target 2 TBA
2016 Doctor Strange TBA