Seit Qemali (Kaninë, 1881 - 1944) qe prefekt i Vlorës gjatë pushtimit italian në Luftën e Parë Botërore, botues dhe veprimtar shoqëror[1].

BiografiaRedakto

Më 1905 u arrestua nga autoritetet osmane pasi përhapte libra shqip. Ishte anëtar i Klubit atdhetar “Labëria” 1908. Mori pjesë në kryengritjet antiosmane 1911 – 1912. Luftoi kundër shovinistëve grekë më 1913 – 1914, si dhe kundër forcave rebele të Haxhi Qamilit. Ishte drejtor i gazetës “Politika” dhe “Atdheu”. U arrestua nga nazistët gjermanë dhe vdiq në kampet e përqendrimit.

ReferimeRedakto

  1. ^ Shaska, Fahri (16 nëntor 2012). "Seit Qemali ngriti flamurin shqiptar, më 26 nëntor 1912, në Llogara". idituri.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)