Shazand (Persisht: شازند) është qytet në provincën Markazi, Iran. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2006, popullsia e qytetit ishte 19,353 në 5,265 familje.

Shazand
شازند
Qytet
Motoja Qyteti i Parajsës (Shahr-e Behesht)
noform
Parku Abbās Abād
Vendndodhja
Shazand is located in Irani
Shazand
Shazand

Koordinatat: 33°55′39″V 49°24′42″L / 33.92750°V 49.41167°L / 33.92750; 49.41167

Administrimi
Shteti Flamuri Irani
Provinca Markazi
Qarku Shazand
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 19,353 banorë
Të dhëna të tjera
Prefiksi 086
Koordinatat 33° 55′ 39″ Veri

49° 24′ 42″ Lindje