Shimonoseki (japonisht: 下関市) është qyteti më i madh në prefekturën Yamaguchi në ishullin Honshū, Japoni.

Shimonoseki
Japonisht : 下関市
Qytet
noform
Udhëkryq përballë zyrës së qytetit
Flamuri_figura
Flamuri i Shimonoseki
Vendndodhja
Shimonoseki is located in Japoni
Shimonoseki
Shimonoseki
Vendodhja e Shimonosekit në Japoni

Koordinatat: 33°57′V 130°56′L / 33.950°V 130.933°L / 33.950; 130.933

Administrimi
Shteti Flamuri Japonia
Rajoni Chūgoku
San'yō
Kryetari i Bashkisë Shintarō Maeda
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 716,10 km2
Popullsia 260,661 banorë (1 prill 2018)
Dendësia 364 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore Ora Standarte e Japonisë (UTC+9)
Faqja Zyrtare www.city,shimonoseki.lg.jp

Sipas 1 prill 2018, qyteti 260,661 banorë dhe dendësi të popullsisë prej 364 per km2. Sipërfaqja e qytetit ishte 716,10 km2.

HistoriaRedakto

Para vitit 1902, qyteti ishte i njohur si Bakan (馬關) dhe zyrtarisht Akamagaseki (赤間關).

Shimonoseki ishte vendi ku Kina dhe Japonia nënshkruan Marrëveshjen e Shimonosekit më 17 prill 1895.

Më 13 shkurt 2005, Shimonoseki morri qytezat e Hōhoku, Kikugawa, Toyota dhe Toyoura (të gjitha prej distriktit Toyoura) për të zgjeruar qytetin e Shimonosekit. Që nga 1 tetori 2005, qyteti u caktua si qytet kryesor nga qeveria japoneze.

KlimaRedakto

Shimonoseki ka klimë subtropikale me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë. Reshjet janë të rëndësishme gjatë gjithë vitit, por janë më të rënda gjatë verës.

BinjakëzimetRedakto