Sigmar Gabriel

politikan gjerman

Sigmar Hartmut Gabriel (i lindur më 12 shtator 1959) është një politikan gjerman që aktualisht shërben si Ministër i Punëve të Jashtme dhe Zëvendës Kancelar. Ai ishte kryetar i Partisë socialdemokrate e Gjermanisë (SPD) nga viti 2009 deri në vitin 2017,[1] që e bëri atë udhëheqësin më të gjatë të partisë që nga Willy Brandt. Ai ishte Ministrër Federal i Mjedisit nga viti 2005 deri në vitin 2009 dhe Ministër Federal për Çështjet Ekonomike dhe të Energjisë nga 2013-2017. Nga viti 1999 deri në vitin 2003 Gabriel ishte Kryeministër i Saksonisë.

Sigmar Gabriel
2017-03-19 Sigmar Gabriel SPD Parteitag by Olaf Kosinsky-6.jpg
Ministër i Punëve të Jashtme
– Vazhdon
Ministër i Punëve të Jashtme
15 shtator 2013 – në detyrë
Të dhënat personale
Kombësia: Gjerman
Profesioni: Politikan

ReferimetRedakto

  1. ^ Holger Hansen and Madeline Chambers (January 5, 2017), SPD leader Gabriel expected to challenge Merkel in German: sources Reuters.