Simay Barlas (lindi më 7 maj 1999) është aktore turke.[1]

Simay Barlas
U lind në7 maj 1999
ArsimiUniversiteti Istanbul Bilgi
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2014–prezent

Biografia Redakto

Ajo u diplomua në Departamentin e Kinemasë dhe Televizionit të Universitetit Istanbul Bilgi. Ajo bëri debutimin e saj televiziv në vitin 2014 me një rol në serialin Paramparça. Ajo pastaj vazhdoi karrierën e saj në televizion me role të përsëritura në Hayat Bazen Tatlıdır dhe Adı Efsane.[2] Midis 2019-2020, ajo kishte një rol kryesor në serialin dramë të Kanal D Zalim İstanbul. Në vitin 2019, ajo bëri debutimin e saj kinematografik me filmin komedi Dijital Esaret. Simay Barlas portretizoi personazhin e Jagmurit në serialin televiziv Bir Annenin Günahı, e cila u transmetua në Kanal D në vitin 2020. Ajo do të portretizoj personazhin e Efnanit në serialin Aziz, i cili pritet të transmetohet në Show TV në tetor 2021.

Filmografia Redakto

Seriale
Viti Titulli Roli Shënime
2014 Paramparça Ojku Roli mbështetës
2016-2017 Hayat Bazen Tatlıdır Gozde Sarëjaz
2017 Adı Efsane Naz Jalinaj
2019-2020 Zalim İstanbul Damla Karaçaj
2020 Bir Annenin Günahı Jagmur Roli kryesor
2021-2022 Aziz Efnan
2023 Ömer Syreja Kutllu Roli mbështetës
2023-duke vazhduar Yabani Ryja Roli kryesor
Filma
Viti Titulli Roli Shënime
2019 Dijital Esaret Damla Roli kryesor

Referime Redakto

  1. ^ "Oyunculuğa kolay alıştı". Vatan (në turqisht). 25 shkurt 2017. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2017. Marrë më 16 qershor 2020.
  2. ^ "SİMAY BARLAS KİMDİR?". Sabah (në turqisht). 8 shkurt 2017. Marrë më 5 gusht 2020.