Sind(Sindhī: سنڌ, Urdū: سندھ ) është një nga katër provincat e Pakistanit. Zonat fqinje janë Baluxhistani në perëndim dhe në veri, Punxhabi në veri, Raxhaastani (Indi) në lindje dhe Deti Arabik dhe Gujarat (Indi) në jug.

Sindh in Pakistan (claims hatched).svg


Lidhje të jashtmeRedakto

Official


  Commons: Sind – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale