Sisak (në Kroatisht Sisek, Sissek, Sziszek, Siscia) është një qytet në zhupaninë Sisak-MoslavinaKroaci.

Sisak
Population
 • Total32.703

DemografiaRedakto

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 32703 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 33049 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 36785 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -1.05%[2].

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Sisak – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

ReferimeRedakto

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 27 tetor 2012. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Sisak-Moslavina