Sofia është rajon në veri të Madagaskarit. Rajoni u emërua pas lumit Sofia. Popullsia e rajonit ishte 940,800 (2004).

Sofia
Rajoni
Administrimi
Shteti Flamuri Madagaskari
Provinca Mahajanga
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 52,504 km2
Popullsia 940,800 banorë
Dendësia 17,92 banorë/km2

Lidhje të jashtmeRedakto