Solin (në Kroatisht Salona) është një qytet në zhupaninë Split-DalmacijaKroaci.

Solin
Salona
—  Qytet  —
Solin is located in Kroacia
Solin
Solin
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Split-Dalmacija
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43.54°0′0″V 16.49°0′0″L / 43.54000°V 16.49000°L / 43.54000; 16.49000 (Solin)Koordinatat: 43.54°0′0″V 16.49°0′0″L / 43.54000°V 16.49000°L / 43.54000; 16.49000 (Solin)
Popullsia 20.510 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

DemografiaRedakto

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 20510 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 20080 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 15850 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 2.14%[2].

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Solin – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

ReferimeRedakto

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 27 tetor 2012. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Split-Dalmacija