Sowlat Mortazavi (Persisht: صولت مرتضوی‎‎; lindi më 5 maj 1955) është kryetari i Mashhadit. Ai u zgjodh më 20 shtator 2013 me 19 vota dhe e morri detyrën më 1 tetor.[1] Më parë, ai ishte poashtu kryetar i Birjandit nga viti 1990 deri në vitin 1999.[2]

Sowlat Mortazavi
صولت مرتضوی
Seyyed Sowlat Mortazavi (4).jpg
Kryetari i Mashhadit
1 tetor 2013 – në vazhdim
Paraardhësi: Mohammad Pejman
Të dhënat personale
Lindi më: 5 maj 1955
Lindi në: Iran
Kombësia: Iranian
Feja: Shia

ReferimetRedakto