Dallime mes rishikimeve të "Loro Kovaçi"

3 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
'''Loro Kovaçi''' lindi më [[30 gusht]] të vitit [[1903]] në [[Shkodër]] dhe vdiq më [[16 korrik]] të vitit [[1966]] në Tiranë,. ishteIshte aktor i njohur shqiptar dhe ka marrë titullin "Artist i Popullit".
 
Aktivitetin teatror e filloi që nga viti 1920. Pas një përvoje të gjatë në teatrin amator, në 1 shtator 1946 së bashku me Pjetër Gjokën e të tjerë, vjen në teatrin e Ushtrisë. Në 1 shtator 1947 kalon pranë Teatrit Popullor të Tiranës si aktor profesionist. Roli i tij i parë ishte në komedinë "[[Prefekti]]". Interpreton më vonë në pjesët "[[Rrënjët e thella]]","Skenderbeu", "[[Gubernatori i Provincës]]", “[[Karakteri moskovit]]", "[[Otello]]", "[[Revizori]]", "[[Intrigë dhe dashuri]]", "[[Orët e Kremlinit]]", "[[Hamleti]]", "[[Mbreti Lir]]", "[[Trimi i mirë me shokë shumë]]", etj. Roli i fundit së skenën e Teatrit Kombëtar ishte roli i kolonelit italian në dramën "[[Tri të shtëna pushke]]", të cilin ai e interpretoi vetëm dy herë. Por fatkeqësisht kjo vonesë i kushtoi atij jetën.
 
Ka marrë titullin "Artist i Popullit". Ka marrë pjesë në disa filma artistikë shqiptarë, duke filluar nga “[[Skënderbeu]]”.
 
 
Anonymous user