Masakra e Vranishtit: Dallime mes rishikimesh

216 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
Rreshti 7:
Reparti ndëshkues gjerman, që dogji dhe masakroi fshatin , ishte i përgatitur për veprime terroriste të kësaj natyre dhe kështu kishte vepruar edhe në vende të tjera, ku ata kishin kaluar. Ky repart komandohej nga majori [[Kategoria:masakra]]
Ne Dimrin 1943-`1944 nazistet ndermoren nje operacion ndeshkues ne krahinen e Mesaplikut, te koduar "Bergssel"(Kazani Malor), per te asgjesuar forcat partizane qe ishin disllokuar ne kete gryke.Ne Vranisht, me 18 dhjetor, ata ndeshen ne nje rezistence, si rezultat i se ciles pesuan humbje te renda ne kufi me Terbacin dhe ne Shesh te Mesit, aty ku rruga gjarperon per ne Kallarat. Te informuar per keto humbje, forca perforcuese nazistte qe erdhen nga Terbaci sapo hyne ne territorin e Vranishtit masakrojne 9 persona civile qe u perballen me ta rrugeve te fshatit, midis tyre 6 gra.Situata e nxete nuk ju dha kohe per te ta thelluar ndeshkimin. Kete gje e konkretizuan ne fazen e dyte te Operacionit te koduar "Harridoh"(Thirrja per ta cuar gjahun ne shteg), pikerisht ne data 9 dhe 10 shkurt. Konkretisht nazistet ne daten 9 shkurt, pasi bejne rrethimin e Vranishtit, hyjne shtepi me shtepi me ura zjarri ne dore. Kush tentoi te largohej, u ekzektua ne vend, kurse dy pleq u hodhen te gjalle ne zjarr. 18 vranishjote u masakruan ne kete date, kurse 30 te tjere , mbas nje seleksionimi qe ju be te izoluarve ne qender te fshatit, u pushkatuan ne Brataj te nesermen. Kjo masaker, per sa i perket numrit te viktimave me ate qe ndodhi ne Borove, ka humbje me te pakta njerezore, pasi atje ( ne Borove) u masakruan 107 burra, gra e femije. Pavaresisht nga ky bilanc, ato kane vecorine e perbashket se perligjin teorine makabre hitleriane se "Terrori eshte mjet per sundim dhe fitore" si dhe deshmojne me se miri se nazistet nuk erdhen si kalimtare ne Shqiperi, por si barbare.Populli i Vranishtit, megjithese u demtua rende nga ky operacion, e mbeshteti edhe me fuqimisht rezitencen antifashiste deri ne shporrjen perfundimtare te okupatoreve duke i qendruar deri ne fund te luftes besnik idealit te lirise.
Lista e të egzekutuarve
Me 18 dhjetor u masakruan: 1) Asqerie Hasanaliaj 2) Bejushe Bitri 3) Hamide Bitri 4) Iljaz Tahiri 5) Sabedi Gjikondi 6) Shefit Bitri 7) Trendafile Hasanaliaj 8) Yzeir Bajrami 9) Rubie Shyti
== Literature ==
Mikado Shakohoxha Masakra e Vranishtit : dhjetor 1943- shkurt 1944.Tiranë, 2002 [[http://www.bksh.al/adlib/scripts/wwwopac.exe?DATABASE=books&OPAC_URL=/adlib/expert/index_al.html]]
Anonymous user