Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhemal Laçi"

187 bytes removed ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: XHemal Laçi nje nga figurat me te rendesishme te historise se Shqiperis qe dha kontribut ne sferen politike ,u dallua per perpjekjet e tij per permbysjen e socializmit ne vendin to...)
 
 
XHemal Laçi nje nga figurat me te rendesishme te historise se Shqiperis qe dha kontribut ne sferen politike ,u dallua per perpjekjet e tij per permbysjen e socializmit ne vendin tone ,gjithe jeten e tij i'a dedikoi kombit kete e tregon fakti qe dhe ne emigrim ai punoi per nje rrezu sitemin e instaluar dhe per te vendosur sistemin demokratik . Lindi ne Puke (Shqiperi) me 8 gusht1912. Mesimet shkollore deri ne klasen e kater gjimnaz i kreu ne Shqiperi ne Shkoder e Tirane .
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/303931_286636101365991_1794292628_n.jpg
XHemal Laçi nje nga figurat me te rendesishme te historise se Shqiperis qe dha kontribut ne sferen politike ,u dallua per perpjekjet e tij per permbysjen e socializmit ne vendin tone ,gjithe jeten e tij i'a dedikoi kombit kete e tregon fakti qe dhe ne emigrim ai punoi per nje rrezurrezuar siteminsistemin e komuniste te instaluar dhe per te vendosur sistemin demokratik . Lindi ne Puke (Shqiperi) me 8 gusht1912. Mesimet shkollore deri ne klasen e kater gjimnaz i kreu ne Shqiperi ne Shkoder e Tirane .
Lindi ne Puke (Shkoder) me 8 gusht1912.
Mesimet shkollore deri ne klasen e kater gjimnaz i kreu ne Shqiperi ne Shkoder e Tirane .
Me 1932 me bursen e shtetit u dergua ne Itali ne "Collegio Militare" Napoli.
Me 1935 ne Akademin Ushtarake "Fanteria e Kavallerri" ne Modena.
Me 1937 u Diplomua dhe u dergua ne Toger i ushtris Mbreterore Shqiptare.
Me 1938 u dergua per studime te larta ne Itali ne shkollen e "Rplikacionit" ne Parma.Aty u gradua Toger .Me 1940 u gradua Kapitan .Me 1943 me badaljonin Shqiptar u arratis kunder Fashizmit dhe ne rrethete Shkoders ka fomuar rezistencen kunder ushtris fashiste.
Aty u gradua Toger .
Me 8 shtator 1943 ,Italia dorezohet pa kushte alleateve.
Me 1940 u gradua Kapitan .
Me 1943 me badaljonin Shqiptar u arratis kunder Fashizmit dhe ne rrethete Shkoders ka fomuar rezistencen kunder ushtris fashiste.
Me 8 shtator 1943 ,Italia dorezohet pa kushte alleateve.
Trupat Gjermane okupojne Shqiperine dhe vazhdojn luften kunder tyre.
Organizata Besa Shqiptare e Shkoders e emeron komandant i saj kunder Gjermaneve.
Ne luften civile ka luftuar kunder komonisteve.
Deri me 1948 ka jetuar ne kampet i I.R.O.Italia.
Ka emigruar ne Siri deri ne tetore 1949.
Eshte kthyer ne Itali ne tetorin e 1949 i thirrur nga Komiteti Shqipria e lire.
Ne qershore 1950 eshte derguar nga Komiteti Shqipria e lire ne Gjermani si N|Komandant i vullnetarve i Lirs "1000 TH LABOR SERVICECOMPANY"HENBRUNNMUNICH deri ne 1954 .
Me 20 Maj 1997 NNP , Mbreti Leka I me rastin e vizites ne Puke, me nderim te thelle vendosi lule mbi varrin e Xhemal Laçit duke e kujtuar ate me respekt per sherbimin e bere,sidomos kur Xhemali ishte Minister i Oborrit Mbreteror Shqipetar ,gjate qendrimit te Familjes Mbreterore ne Madrid .
Me 20 Maj 2003 ,organizata cermonia e dorezimit te titullit te larte te bashkise se Pukes "QYTETARE NDERI" dhene Kolonel Xhemal Laçit.
'''
17

edits