Ndryshimi mes inspektimeve të "Nilo Borxhia"

499 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
{{Biografia-Box
|Emri Mbiemri = Nili Borshia<br /> ([[1870]] - [[1942]])
|FOTO =
|Emri = Nilo
|Mbiemri = Borxhia
|Emri Alt =
|Prof = murg ortodokse, dijetar, filologu dhe shkrimtar
|DL = [[1 mars]], [[1870]]
|VL = [[Hora e Arbëreshëvet]], [[Sicilia|Sicili]] [[Italia|Itali]]
|DV = [[3 mars]], [[1942]]
|VV = [[Grotaferratë]]
|Nacion = shqiptar
|}}
 
'''Nilo Borxhia''', ose '''Nili Borshia''' ([[Hora e Arbëreshëvet]] [[1 mars]] [[1870]] - [[Grotaferratë]] [[3 mars]] [[1942]]), dijetar [[Arbëreshët|arbëresh]] dhe murg basilian i [[Kisha ortodokse|ritit ortodoks]], ishte një bibliofil, filologu, shkrimtar dhe teolog [[Shqiptarët|shqiptar]] në diasporë, i cili u largua shumë shkrime për kulturën shqiptare-bizantine në Itali. [[Ortodoksia në Shqipëri|Misionar ortodoks]] në [[Shqiperi]], themeluar asamblenë e murgjit ortodoksë në Atëdhe, dhe në Itali themeluar një institut fetar për motrat shqiptare.
 
*'' Fragmente lashtë eukaristike''. Poezi ese shenjtë popullore bizantine, ibid. 1932.
*'' Murgjit shqiptarë e Italisë në Shqipëri'', Romë 1935-1942.
 
== Shiko edhe këtë ==
*[[Arbëreshët]]
*[[Kisha Bizantine Arbëreshe]]
 
[[Kategoria:Shkrimtarë shqiptarë]]
[[Kategoria:Murg shqiptarë]]
Anonymous user