Ndryshimi mes inspektimeve të "Genti"

19 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Filloi të priste monedhat e para nga bronzi me emrin e tij. Mirëpo rrethe viteve 170-ta p.e.s. Roma kishte vendosur pushtimin e Maqedonisë dhe të ndërhyjë në punët e [[Perseu]]t, mbretit Maqedonas. Sipas [[Polibi]]t, [[Perseu]] kërkoi përkrahje tek Genti i cili pranoi dhe së bashku dërguan ambasadorët tek aleatët e tyre në Rodë (Rhodes) që të zgjedhin çështjen e kësaj krize por nuk patën sukses. Romakët kishin vendosur më në fund që të ndërhynin ushtarakisht në Gadishullin Ballkanik.
 
Pas, betejës së Pidnas ''([[Pydna]])'', (qytet në pellgun e Thesalonikut) më [[22 qershor]] të vitit 168 p.e.s. Perseu pësoi disfatë dhe brenda ditës ushtria e tij dhe falanga e famshme maqedonase u thye nga [[Pol Emili]] ([[Paulus Aemilius]]) ku dhe Genti e pësoi duke rënë në duart e romakëve pas tri dite rezistencë në [[Kalaja e Shkodrës|Kalanë e Shkodrës]].genti ishte i mire
 
 
Si rob lufte u dërgua në Itali së bashku më familjen e tij. Atje pjesën e jetës së mbetur ia kushtoi mjekësisë bimore duke u marrë më studime të bimëve me veti shëruese. Atje ai zbuloi një bimë që mban edhe sot emrin e tij si ilaç shërues me emrin [[Gentiane]].
Anonymous user