Dallime mes rishikimeve të "Hugo Çavez"

61 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Redaktim manual me robot: + bn)
[[Skeda:HugoChavez1824.jpeg|thumb|Hugo Chavez]]
 
'''Hugo Rafael Chávez Frías''' (lind. [[28 Korrikkorrik]] [[1954]], vdiq më [[5 mars]] [[2013]]), ështëka qenë kryetaripresident i [[Venezuela|Venezuelës]].
 
Në zgjedhjet e vitit [[1998]] me 56 % të votave totale është zgjedhur kryetar. Me vendimet radikale politike ka krijuar një alternativë kundër [[Neo-Liberalizmit]]. Gjatë administrimit gjashtëvjetor të tij në çdo zgjedhje ka përfituar më shumë vota. Sipas Chavez'it zgjidhja e problemeve themelore të [[Venezuela|Venezuelës]], varfëria, injoranca, puna, dhe të drejtat e gruas nuk do të mund të përfundonin me sistemin e [[Kapitalizmi]]t, dhe kërkon revulucion. Vetëm me anë të [[Socializmi]]t [[Venezuela]] do të arrinte një sistem më të drejtë, më paqësor, më barabartë ishte mendimi i Chavez'it. Me qëndrimin armiqësor kundër [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|SHBA'së]] ka krijuar marëdhënie të ngushta me armiqtë të SHBA'së, si [[Kuba]], [[Irani]], [[Korea Veriore]], [[Rusia]], [[Siria]].
Ka përdorur shprehjen "Gomar" për ish-Presidentin amerikan [[George W. Bush]].<ref>http://video.google.com/videoplay?docid=-3392652783578267863#</ref>
 
'''"Zotëri Bush ju jeni një Gomargomar, këtë do të them edhe me anglishten e mi të dobët - Mr. Bush, you are a donkey !"'''
 
Chavez kundër qëndrimin kundër SHBA'së ka vërtetuar me vizitën në [[Irani|Iran]] në vitin 2006.
Chavez vdiq më 5 mars 2013.
 
Në zgjedhjet presidenciale të vitit 2006 ka fituar të drejtën të udhëheqë vendin deri në vitin 2012.
Anonymous user