Dallime mes rishikimeve të "Laert Vasili"

75 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
| titulli =
| emri i vërtetë = Laert Vasili
| ditëlindja = [[7 mars|7 Mars]] [[1974]]
| vendlindja = [[Delvina|Delvinë]] [[Shqipëria|Shqipëri]]
| role të shquar =
| rroga =
}}
 
'''Laert Vasili''' është aktor, regjisor dhe përkthyes. Ka lindur në [[Delvina|Delvinë]] më [[7 mars|7 Mars]] [[1974]]. Studioi tek [[Akademia e Arteve]] në Tiranë.
U diplomua nga Akademia e Artit Dramatik e Teatrit Kombëtar Grek në [[Athina|Athinë]] 1997.
 
== Filmografia ==
 
== Teatër ==
Ka bashkëpunuar me disa nga regjisorët më të shquar të skenës [[Evropa|Evropë]] si:
[[Robert Wilson]], [[Dimiter Gotscheff]], [[Andrew Visnevski]], [[Aleksandar Popovski]], [[Teo Terzopoulos]], [[Roula Pateraki]], [[George Kimulis]], [[Antonis Antypas]], [[Sylvia Liouliou]] etj.
 
[[Sofokliu]] : "Antigona" (Lajmëtari)
 
[[William Shakespeare|Shekspiri]] : "Makbethi" (Makdafi)
 
[[Ben Jonson]] : "Volpone" (Bonario)