Dallime mes rishikimeve të "Liqeni i Ohrit"

No change in size ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
 
== Flora dhe fauna ==
Liqeni i Ohrit është shtëpia e shumë kafshëve endemike, të cilat vijnë vetëm në ujërat e tij. Në liqen rriten 4041 specie të rralla, ndër më të njohurat dhe ekonomikisht më të rëndësishmet është peshku i pastër i llojit ''Salmo letnica'', ([[Korani]]), "Salmothimus ohridanus",([[Belushka]]).
 
Një pjesë e Bregut të liqenit së bashku me qytetin e Ohrit është emëruar nga [[UNESCO]] si trashëgimi botërore.
Anonymous user