Ndryshimi mes inspektimeve të "Romët"

42 bytes removed ,  6 vjet më parë
U kthye versioni 1432758 i bërë nga 84.20.68.66 (diskutimet) please use talk page if you want to voice your opinion, thank you.
(U kthye versioni 1432758 i bërë nga 84.20.68.66 (diskutimet) please use talk page if you want to voice your opinion, thank you.)
Romët janë të shpërndarë në pothuajse të gjitha vendet evropiane. Vende me popullsi më të mëdha rome në Evropë janë [[Rumania]] me rreth 2 milionë romë, dhe [[Hungaria]]. [[Spanja]], [[Franca]], dhe [[Bullgaria]] gjithashtu kanë me qindra mijëra romë.
 
== Traditat dhe kultura = romet jane pothuajse ne te gjithe europn=
 
==Gjuha==
Gjuha rome ka ngjashëri me gjuhët e folura në Indinë e veriut dhe Pakistanin lindor. Shumë nga romët flasin dhe gjuhën e vendit ku ata kanë emigruar.
81

edits